Jakie okucia do drzwi wybrać?

2019-06-12

Gdy stajesz przed wyborem okucia do drzwi, musisz mieć świadomość, że wybiera się je w zależności od rodzaju drzwi oraz materiału, z którego dane drzwi są wykonane, a także ich przeznaczenia. Przez to producent musi skupić się na innych cechach użytkowych i technicznych oraz zastosować odpowiednie rozwiązania. Jakie najpopularniejsze okucia do drzwi są dostępne na rynku?


OKUCIA DO DRZWI SZKLANYCH

Ich konstrukcja najczęściej wyróżnia się sposobem zaprojektowania - w czasie montażu i późniejszej eksploatacji nie dochodzi do przekazywania dużej energii w miejscach styku między okuciem a drzwiami. Aby energia została skutecznie rozproszona, zastosowane są specjalne wkładki amortyzujące, które mogą być wykonane np. z gumy. Służy temu również sama konstrukcja okucia - sprzyjająca rozpraszaniu energii, która została przyłożona. Różnica, która wyróżnia okucia do drzwi szklanych, to nie obciążanie całej konstrukcji skrzydła - zatem ich montaż odbywa się na zewnątrz na szklanej powierzchni. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, aluminium lub materiałów amortyzujących.

OKUCIA DO DRZWI DREWNIANYCH

Warto podkreślać, że okucia do drzwi drewnianych mogą znacząco się od siebie różnić, a ich wybór jest naprawdę spory. Różnią się między sobą zarówno samą estetyką, jak i funkcjonalnością. Oczywiście, podstawą są klamki i zamki, ale także wytrzymałe zawiasy do drzwi. Dość rzadko producenci decydują się na elektrozaczepy (choć, oczywiście, można). Najczęściej okucia do drzwi drewnianych wykonywane są ze stali, mosiądzu, brązu, aluminium. Ale istnieje również możliwość wykonania ich z wielu innych stopów, tworzyw i wielomateriałów. Wszystko bowiem zależy od zastosowań i lokalizacji okuć.

OKUCIA DO DRZWI BALKONOWYCH

Najczęściej zdarza się, że drzwi balkonowe mają już zintegrowane zawiasy i oprócz nich należy tylko dobrać odpowiedni rodzaj zaczepów. Bywa również, że należy dobrać zamki do drzwi balkonowych - najczęściej umiejscowione w samej klamce, ale to wcale nie zasada. Jeśli natomiast chodzi o materiały, okucia do drzwi balkonowych muszą zostać odpowiednio dostosowane do samego materiału drzwi - najczęściej są to tworzywa lub stal lakierowana.

OKUCIA DO DRZWI PRZESUWNYCH

Okucia do drzwi przesuwnych muszą być dostosowane nie tyle do samej konstrukcji, co sposobu otwierania tego rodzaju drzwi. Zatem nie znajdziesz w nich typowych zawiasów oraz klasycznych klamek - te zastąpione są uchwytami drzwiowymi. Same okucia do drzwi przesuwnych to wzmocnienia i wózki na rolkach. Ponadto stosowane są w nich zaczepy albo elektrozaczepy i często wyglądający klasycznie, ale jednak o innym działaniu - zamek.